Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szacowanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szacowanie. Pokaż wszystkie posty

środa, 7 marca 2012

O estymacji

Koncze pisac specyfikacje, a co sie z tym wiaze zblizam sie do aktualizacji wstepnych oszacowan.
Podczas rozmowy z jednym z kolegow z projektu na temat tych wlasnie oszacowan uslyszalem cos czym chcialbym sie podzielic.

"Prognozowanie jest trudne zwlaszcza jesli chodzi o przyszlosc."
"Dlaczego nasz leader prosi nas co piatek o aktualizacje oszacowan?
On gra w totolotka i uwaza, ze jestesmy najlepszym generatorem liczb losowach."

Ha ha ha ha...

sobota, 17 grudnia 2011

Szacowanie - od czego zaczac?

Szacowanie to moj temat nr 1 na rok 2011. Naczytalem sie sporo, naszacowalem i w pracy i poza, napopelnialem bledow, nawalilem wiele razy. Dyskutowalem z kilkoma osobami live, na forach, grupach i chcialbym to podsumowac. Najbardziej interesuje mnie poznanie mechnizmow psychiki czlowieka, ktore maja zasadniczy wplyw na szacowanie. Kolejny aspekt to sprawa swiadomosci jak moje szacowanie wplywa na to co robia inni czyli poszerzenie horyzontu i uswiadomienie sobie pewnych waznych zaleznosci. Na koniec wspomne ogolnie o pewnych metodach pomagajacych w szacowaniu.

Zacznijmy od tego oto meterialu. Linda Rising bardzo ciekawie tlumaczy skad biora sie niektore bledy oszacowan i jak sobie pomoc:
Linda Rising: Deception and Estimation: How We Fool Ourselves. cz1 cz2